Ślub humanistyczny – jak powinien wyglądać?

slub humanistyczny

Czasy się zmieniają, a co za tym idzie gusta i moda także. Obecnie jedni z Was nie wyobrażają sobie ślubu poza murami kościoła i bez obecności Boga, dla innych aspekt wiary nie jest ważny, dlatego decydują się na ceremonię zaślubin w obecności urzędnika w USC. Są też pary, które na pierwszym miejscu stawiają człowieka. Obecnie jako przyszła Para Młoda możecie skorzystać z czterech form zawarcia związku małżeńskiego, jakimi są ślub kościelny, cywilny, konkordatowy, a także… humanistyczny. Na czym polega ten owiany tajemnicą i magiczny ślub oraz jakie są wymogi w kwestii organizacji? W poniższym artykule przedstawimy Wam najważniejsze informacje dotyczące ślubu humanistycznego, a także pomysły dotyczące jego organizacji.

Podziel się artykułem    

 

Ślub humanistyczny – co to jest?

Ślub humanistyczny jest jednym z czterech sposobów, aby powiedzieć ukochanej osobie magiczne „tak”. Pomimo że, w świetle prawa oraz Kościoła nie jest uznawany za ważny, oraz formalny, z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. To wszystko za sprawą braku ograniczeń. Ślub ten może wziąć każdy z Was. Przede wszystkim ślub ten skierowany jest dla tych, którzy nie zgadzają się z formułami cywilnymi i religijnymi.

Nazwa uroczystości pochodzi od angielskiego słowa „human”, czyli człowiek. Ślub ten jest silnie związany z ideologią humanistyczną, według której najważniejszy jest człowiek i jego wartości, takie jak przyjaźń, wolność jednostki, rozum, tolerancja, empatia, równość kobiety oraz mężczyzny. Stąd najważniejszą i główną siłą sprawczą, są zakochane w sobie osoby, które w obecności najbliższych przysięgają sobie spędzenie razem całego życia. Ślub humanistyczny prowadzony jest przez mistrza ceremonii, który nazywany jest celebransem. Jego zadaniem jest nie tylko towarzyszyć Parze Młodej podczas zaślubin, ale także podpowiadać i pomagać w kwestii organizacyjnej oraz służyć wsparciem. Klasyfikując ślub humanistyczny, śmiało można stwierdzić, że jest tak samo ważny dla przyszłych małżonków, jak konkordatowy, czy nawet jednostronny.

Ślub humanistyczny – cena

Koszty ślubu humanistycznego są bardzo zbliżone cenowo do ślubu plenerowego, które wahają się w granicach od 700 do 1000 zł. W podanej cenie zawarte jest przygotowanie scenariusza ślubnego, a także poprowadzenie ceremonii zaślubin. Wspomnianym już „celebransom”, jako Para Młoda możecie zlecić tak jak konsultantom ślubnym, organizacje również innych kwestii uroczystości. Może to być np. wybór miejsca lub sali, dekoracji itp. Jednakże w takiej sytuacji koszty związane ze ślubem wzrosną, ale są ustalane indywidualnie z każdą Parą Młodą.

Ślub humanistyczny – ceremonia

Ceremonia ślubu humanistycznego całkowicie różni się od kościelnej lub cywilnej, z tego względu, że jako Para Młoda macie całkowity wpływ na jej przebieg. Wszystkie kwestie dotyczące elementów ślubu, wypowiedzianych słów oraz scenerii, zostają szczegółowo ustalane z celebransem. Razem z nim wspólnie uzgadniacie także oprawę muzyczną, symbolikę oraz gesty, opisujące łączące Was uczucie, wspólne pasje i plany na przyszłość. Głównym zadaniem ceremonii humanistycznej jest pokazanie (poprzez różne formy ekspresji) wyobraźni i fantazji oraz światopoglądu, jaki posiadacie.

Dużo Par Młodych decyduje się na ślub humanistyczny, ponieważ ceremonia może mieć charakter magiczny oraz niepowtarzalny. Wszystko sprowadza się do tego, że nie ma żadnych ograniczeń dotyczących miejsca zaślubin. Może to być ulubiony las lub park, kino, wycieczka rowerowa. Jedynym wspólnym mianownikiem, który łączy ze sobą wszystkie rodzaje ślubów, jest m.in. przysięga oraz obrączek.

Ślub humanistyczny – przysięga.

Jak już wspomnieliśmy, na całokształt ceremonii jako Para Młoda, macie całkowity wpływ. Tak samo jest w kwestii składanej przysięgi małżeńskiej. Jeszcze przed ślubem układacie ją indywidualnie, zawierając w niej wszystkie swoje myśli oraz uczucia, w dowolny sposób. Przysięga składana podczas ceremonii może przypominać formę cywilną lub kościelną, jednak w swojej treści zawsze jest odmienna. Podczas pierwszego ślubu humanistycznego w Polsce, wypowiedziana została następująca przysięga, która może stać się dla Was inspiracją. „Drogi Miłoszu, przysięgam Ci, że będziesz mógł się o mnie troszczyć, być obok mnie w chwilach radości i smutku, w momentach moich porażek i sukcesów. Obiecuję Tobie, że będziesz mógł słuchać moich wrażeń dnia codziennego, robić mi poranne kawy, piec ciasta i nosić moje ciężkie torby, obok mnie zasypiać i obok mnie się budzić. Przyrzekam Ci, że będziesz mógł mnie przytulać, całować, witać i żegnać każdy wspólny dzień. Złość się na mnie, jeśli to konieczne i przebaczaj, jeśli to możliwe. Jeśli tylko chcesz to w chwilach
mojej nieobecności tęsknij – kiedy wyjadę lub kiedy wyjdę do drugiego pokoju... Obiecuję Ci, że będziesz mógł oglądać ze mną filmy i śpiewać, i tańczyć, i śmiać się, i płakać, i podjadać mi moje batony, i przysięgam, że będziesz mógł się dzielić ze mną wszystkim: myślami, materiałem genetycznym, zasobami....czym tylko zapragniesz…”

Ślub humanistyczny – kto może go wziąć?

Ślub humanistyczny jest idealnym rozwiązaniem dla Was, jeśli nie jesteście religijni oraz nie utożsamiacie się z jakimkolwiek innym wyznaniem, a także, jeśli lubicie zaskakujące i indywidualne rozwiązania. Tego typu ceremonia jest także doskonałym pomysłem, gdy z różnych względów nie jest możliwy ślub cywilny w plenerze z powodu odmowy urzędnika. Bardzo często na ślub humanistyczny decydują się także pary, które głęboko utożsamiają się z ideologią oraz wartościami humanizmu, chcąc dodatkowo, aby ich wyjątkowy dzień, miał jeszcze bardziej magiczny i nieszablonowy charakter.

Jeśli pragniecie, aby Wasza ceremonia była całkowicie spersonalizowana i skupiona tylko na uczuciach i emocjach, jakie Was łączą, ślub humanistyczny będzie idealnym wyborem. Z wielką przyjemnością uchwycimy na fotografiach i filmach najwspanialszy dzień Waszego życia. Zapraszamy do kontaktu.

Podobne artykuły


.

Przewiń do góry