Co to jest slow wedding oraz jak takie wesele zorganizować?

Obecnie świat cały czas pędzi. Ciągły rozwój osobisty, kariera, nadgodziny w pracy, pogoń za pieniędzmi i wydawanie ich. Można powiedzieć, że świat zwariował i stanął na głowie. Prawie każdemu się spieszy, zapominając o tym co tak naprawdę jest ważne w życiu. Właśnie – prawie. Pomimo tej pogoni za dobrami materialnymi i finansowymi, gdzieś obok żyją ludzie, którzy próbują żyć inaczej, niż zdecydowana większość społeczeństwa. To właśnie oni stworzyli ideę slow wedding, którą chcielibyśmy Wam zaprezentować, a także porady dotyczące organizacji wesela w tym stylu.

Podziel się artykułem    

 

Czym jest slow life?

Slow wedding jest jednym z przejawów życia w stylu slow. Ten nieformalny ruch skupia się na przeżywaniu oraz doświadczeniu codziennego życia, zamiast konsumpcji dóbr materialnych. Jak to wygląda w praktyce? Poranna kawa wypita bez pośpiechu, spędzanie czasu z najbliższymi, np. podczas spaceru czy oglądania ulubionego filmu, radość z małych rzeczy oraz z każdej chwili. Wyznawcy slow life starają się także ograniczać kupowanie niepotrzebnych rzeczy oraz dbają o planetę. Nie ilość, ale jakość jest dla nich ważna. Dodatkowo starają się żyć świadomie, w każdym tego słowa znaczeniu.

Czym jest slow wedding?

Wszystkie opisane powyżej aspekty można wpleść w tematykę ślubu i wesela. Okiem fotografa ślubnego i filmowca obserwujemy, że dużo Par Młodych podczas przygotowań do najważniejszego dla Nich dnia, stara się kierować własnym poczuciem smaku, stylu, a przede wszystkim realizacją własnych marzeń. To świadome dokonywanie wyboru, w zgodzie z tym, co czują Młodzi, a nie kierowanie się drogą „bo tak wypada/ bo teściowie chcą/ bo kuzynka tak miała...” Slow wedding to ceremonia, która skupia się przede wszystkim na emocjach, pomijając bogatą oprawę weselną. Odpada więc organizowanie wesela w miejscach, w których ogólnie się przyjęło, że są do tego przeznaczone. Odpada także organizowanie ślubu kościelnego, jeśli Para Młoda jest niewierząca. Odpada suknia ślubna z wielkim kołem, białe buciki, bolerko, rękawiczki itp., tylko dlatego, że mama czy teściowa tego chcą i na to naciskają. Ślub i wesele ma się tylko raz w życiu. Slow wedding ma na celu poczucie autentyczności oraz swobody i pewnego rodzaju spokoju. Miłośnikami tego stylu są ludzie, którzy mają własne zdanie i nie trafia do nich odgórnie narzucony model wesela. Są to osoby z głowami pełnymi pomysłu, zwariowani i pozytywnie nastawieni do życia.

Jak zaplanować ślub i wesele w stylu slow wedding?

Jeśli czytając ten artykuł, w głębi duszy czujecie, że ten styl może idealnym rozwiązaniem dla Was, to poniżej przedstawimy Wam podstawowe zasady urządzania ślubu i wesela w stylu slow.

1. Nie rezygnujcie z marzeń – róbcie wszystko po swojemu.

Bardzo często zdarza się tak, że organizuje się ślub i wesele zgodnie z wizją rodziców, przyjaciół itp., wbrew własnym marzeniom. Czasami pójście pod prąd bywa trudne, ale ten dzień zdarza się tylko raz w życiu. Dlaczego ma być organizowany wbrew Waszym pragnieniom? Jeśli marzy Wam się wesele w stodole, zorganizujcie je właśnie tam. Jeśli Pan Młody chciałby mieć drewnianą muchę do garnituru – niech tak będzie. Slow wedding to nie tylko prostota, ale przede wszystkim spełnienie Waszych marzeń jako Pary Młodej.

2. Nie wariujcie podczas organizacji – wrzućcie na luz.

W obliczu załatwiania spraw związanych ze ślubem i weselem, czasami może się zdarzyć, że jako Młoda Para zapominacie, po co tak naprawdę to robicie. Sala, menu, orkiestra czy DJ – to tylko dodatki do uczucia, jakie jest między Wami. Zarówno ślub, jak i wesele to początek Waszej wspólnej drogi, dlatego niech nie będzie ona pełna złości, nerwów czy kłótni. Jeśli ktoś nie zgadza się z Waszym pomysłem – nie unoście się. Wysłuchajcie drugiej osoby, ale planujcie wszystko dalej zgodnie z marzeniami i postawionymi sobie celami. Nigdy nie da się każdego zadowolić, a w tym szczególnym dniu to właśnie Wy jesteście najważniejsi. Jeśli tego dnia będziecie szczęśliwi, to każdy gość też będzie.

3. Ustalcie wspólną wizję dotyczącą organizacji ślubu i wesela.

Bardzo ważne jest, abyście we dwoje byli razem zaangażowani w organizację szczególnego dla Was dnia. Na samym początku wyznaczcie motyw i styl, w jakim chcielibyście mieć wasze wesele, a następnie starajcie się go trzymać. Zastanówcie się, czy pasuje do Was rustykalne wesele, a może tematyczne np. w stylu Star Wars. Jeśli marzy Wam się ślub w plenerze lub w górach – nic nie stoi na przeszkodzie. Wszystko zależy od Was samych. Pamiętajcie, że Wasze stylizacje powinny pasować do wybranego motywu przewodniego. Jeśli wesele odbędzie się w plenerze, w pięknym ogrodzie, nie należy wtedy ubierać wysokich i cienkich szpilek i czuć się niewygodnie, lecz warto wtedy postawić na wygodę. Zastanówcie się nad menu oraz dekoracjach na stołach i otoczenia.

4. Kierujcie się sercem i postawcie na emocje.

Nie słuchajcie rad kuzynki, ciotki, sąsiadki, wujka, stryjka itp. Oni już dawno mają swój ślub za sobą. Czasy się zmieniają, motywu i wizje wesela także, a dodatkowo każdy ma inny gust. Podczas organizacji najważniejszego dla Was dnia, otaczajcie się pozytywnymi osobami, którzy przede wszystkim Was wspierają. Zaproście na wesele tylko ważne i życzliwe dla Ciebie i Pana Młodego osoby. Nie stawiajcie na ilość gości, ale na „jakość”. W otoczeniu najbliższych będziecie się czuć swobodniej i weselej. Nie zapominajcie także o emocjach. Nawet najdroższa suknia czy garnitur na świecie nie zastąpią wzruszenia i łez szczęścia w momencie, w którym obiecujecie sobie spędzić ze sobą całe życie. To Wasz dzień. Odbywa się tylko dlatego, że się kochacie.

5. Kierujcie się zasadą „mniej, znaczy więcej”.

Nie zamawiajcie tony jedzenia, która później będzie musiała zostać wyrzucona. Zamiast tego wybierzcie dobrej jakości lokalne produkty, a jeśli coś zostanie, spróbujcie rozdać gościom w pięknych opakowaniach na wynos. Jeśli sami dekorujecie, ograniczcie lub nawet unikajcie jednorazowego plastiku, a zdecydujcie się na naturalne materiały lub ozdoby. Może nawet pobawcie się w DIY, a dzięki temu uda Wam się stworzyć niecodzienne dekoracje z tiulu, juty lub bibuły. Tego typu ozdoby stworzą przytulny i ciepły efekt, a dodatkowo będą i tańsze i ekologiczne.

6. Nie znajdujcie sobie niepotrzebnych zmartwień.

Organizacja ślubu i wesela potrafi sprawić, że nawet najspokojniejsze osoby zaczynają się niepotrzebnie martwić i szukać problemów, tam gdzie ich nie ma. A co jeśli zacznie padać albo będzie za duży upał? A co jeśli gościom nie spodoba się wystrój sali lub suknia ślubna? Jest na to jedna rada. SLOW! Nie martwicie się na zapas, po prostu zwolnijcie. Nie na każdą sprawę macie wpływ, ale jeśli wszystko co zrobiliście w organizacji ślubu i wesela jest zgodnie z Waszymi marzeniami, to zacznijcie cieszyć się sobą i tym wyjątkowym dla Was dniem. Ostatecznie wszystko będzie dobrze, a goście będą zachwyceni. Zwolnijcie. Nigdzie się nie spieszcie tego dnia, a przeżywajcie go razem. Znajdzie tego dnia czas dla siebie. Może to być wspólne śniadanie lub kawa spędzona sam na sam. Ślub i wesele to tylko dodatek do Waszego uczucia. Nie zapominajcie o tym.

7. Zadbajcie o wyjątkową atmosferę i bawcie się!

Otoczcie gości zarówno opieką, jak i miłością. Pomyślcie o drobnych podarunkach dla nich, np. fiolka z mieszanką herbat, małe sukulenty lub buteleczka Waszego ulubionego alkoholu. Pomysłów jest wiele, wystarczy znaleźć ten odpowiedni. Dodatkowo interesujcie się, czy goście dobrze się bawią i spróbujcie zamienić z każdym kilka słów. A dodatkowo… Bawcie się! To jest Wasz dzień. Śmiejcie się, tańczcie, przytulajcie, wzruszajcie, całujcie, róbcie zdjęcia z najbliższymi. Czekaliście na to bardzo długo, to Wasze święto. A co później? Oglądajcie zdjęcia ze ślubu i wesela, wspominajcie, kochajcie się i bądźcie szczęśliwi przez resztę Waszego wspólnego życia.

Slow wedding – czy jest dla Was?

Na pewno slow wedding nie jest dla każdego, ale z pewnością znajdzie się sporo zwolenników. Jeśli czujecie, że to rozwiązanie jest właśnie dla Was, napiszcie. Z ogromną przyjemnością będziemy Wam towarzyszyć podczas Waszego „powolnego ślubu”. Zdjęcia i filmy będą wypełnione delikatnością i subtelnością, a wyjątkowe chwile oraz emocje zostaną uwiecznione na nich na zawsze.

Ślub humanistyczny – kto może go wziąć?

Ślub humanistyczny jest idealnym rozwiązaniem dla Was, jeśli nie jesteście religijni oraz nie utożsamiacie się z jakimkolwiek innym wyznaniem, a także, jeśli lubicie zaskakujące i indywidualne rozwiązania. Tego typu ceremonia jest także doskonałym pomysłem, gdy z różnych względów nie jest możliwy ślub cywilny w plenerze z powodu odmowy urzędnika. Bardzo często na ślub humanistyczny decydują się także pary, które głęboko utożsamiają się z ideologią oraz wartościami humanizmu, chcąc dodatkowo, aby ich wyjątkowy dzień, miał jeszcze bardziej magiczny i nieszablonowy charakter.

Jeśli pragniecie, aby Wasza ceremonia była całkowicie spersonalizowana i skupiona tylko na uczuciach i emocjach, jakie Was łączą, ślub humanistyczny będzie idealnym wyborem. Z wielką przyjemnością uchwycimy na fotografiach i filmach najwspanialszy dzień Waszego życia. Zapraszamy do kontaktu.

Inne artykuły


.

Przewiń do góry